Τρι, Ιουλ

Νέο Κοινό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα «Security and Defence» από το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου και τη Σχολή Ικάρων

Το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΑΠΚΥ), εξωστρεφές, καινοτόμο και εξειδικευμένο στην ανοικτή και εξ αποστάσεως εκπαίδευση, και το Ανώτατο Στρατιωτικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα - Σχολή Ικάρων, υπέγραψαν Ειδικό Πρωτόκολλο Συνεργασίας για την προσφορά Κοινού Μεταπτυχιακού Προγράμματος με τίτλο «Security and Defence». Σε πλήρη ευθυγράμμιση με τις απαιτήσεις των νόμων της Ελληνικής Δημοκρατίας, το αναθεωρημένο Πρωτόκολλο Συνεργασίας υπεγράφη στη Σχολή Ικάρων στις11/07/2024 από τον Πρύτανη του ΑΠΚΥ Καθηγητή Πέτρο Πασιαρδή και τον Διοικητή της Σχολής Ικάρων Υποπτέραρχο (Ι) Γρηγόριο Καραμπιτιάνη.

Το Κοινό Διιδρυματικό Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα, το οποίο θα προσφέρεται εξ αποστάσεως στην αγγλική γλώσσα, έχει ήδη πιστοποιηθεί από τον Φορέα Διασφάλισης και Πιστοποίησης της Ανώτερης Εκπαίδευσης (ΔΙ.Π.Α.Ε.) της Κυπριακής Δημοκρατίας και αναμένεται να λειτουργήσει για πρώτη φορά το εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2024-2025. Στόχος του είναι η παροχή υψηλού επιπέδου εκπαίδευσης σε πεδία που άπτονται της ασφάλειας και της άμυνας σε ένα παγκόσμιο, συνεχώς εξελισσόμενο περιβάλλον, γεμάτο γεωπολιτικές προκλήσεις. Μεταξύ άλλων, το Πρόγραμμα στοχεύει στην προώθηση της έρευνας στους τομείς της ασφάλειας και της άμυνας, στην κατάρτιση αποφοίτων με ισχυρό θεωρητικό και τεχνολογικό υπόβαθρο σε θέματα απειλών εναντίον της άμυνας και της ασφάλειας, καθώς και στην εξοικείωση των φοιτητών με τους κινδύνους από τη χρήση ης τεχνολογίας. Για την επιτυχή ολοκλήρωση του Κοινού Μεταπτυχιακού Προγράμματος «Security and Defence» απαιτείται η συμπλήρωση 90 μονάδων ECTS. Το Πρόγραμμα μπορεί να ολοκληρωθεί σε καθεστώς πλήρους εξ αποστάσεως φοίτησης σε τρία (3) ακαδημαϊκά εξάμηνα.

OUC HAFA 1

OUC HAFA 2