Τετ, Οκτ

Το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΑΠΚΥ), το Πανεπιστήμιο Κύπρου και το MultilingNet συνδιοργανώνουν διεθνές συνέδριο με τίτλο «Language, Identity and Education in Multilingual Contexts - LIEMC4)». Το συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στο Πανεπιστήμιο Κύπρου στις 19 και 20 Οκτωβρίου 2024 και φιλοδοξεί να συγκεντρώσει ακαδημαϊκούς και ερευνητές σε διαφορετικά στάδια της σταδιοδρομίας τους, οι οποίοι επικεντρώνουν το ενδιαφέρον τους στις ποικίλες πτυχές της πολυγλωσσίας.

Οι κύριοι ομιλητές και ομιλήτριες του συνεδρίου είναι η Δρ Simona Montanari (California State University), η Δρ Sari Pietikäinen (University of Jyväskylä), η Σταυρούλα Τσιπλάκου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου και Διευθύντρια του Μεταπτυχιακού προγράμματος «Ελληνική Γλώσσα και Λογοτεχνία», καθώς και ο Δρ Ernesto Macaro (University of Oxford). Το θέμα της κεντρικής ομιλίας της Δρος Τσιπλάκου είναι: «Harnessing Linguistic Landscapes for Critical Literacy: Lessons from Cyprus» και η ομιλία της είναι προγραμματισμένη για την Κυριακή 20 Οκτωβρίου στις 14.00.

Οι ώρες διεξαγωγής είναι: Σάββατο 19/10/2024 9.00 π.μ.-18.30 μ.μ. και Κυριακή 20/10/2024 9.00 π.μ. -17.00 μ.μ.

Περισσότερες πληροφορίες στον ιστότοπο του συνεδρίου: https://liemc2024.wordpress.com