Παρ, Σεπ

«Περσεφόνη» του Γιάννη Ρίτσου: Ένα θεατρικό έργο από το ΑΠΚΥ και το Σπίτι της Κύπρου, σε σκηνοθεσία Σάββα Μυλωνά

«Συναρπαστικό, ελεγειακό συνάμα και τρομακτικό. Όπως κάθε ταξίδι που μας αλλάζει μια για πάντα την προοπτική της ζωής. Τέτοια ήταν η αίσθηση που μας δόθηκε από τις πρώτες κιόλας στιγμές που ξεφυλλίσαμε τον μύθο της Περσεφόνης μέσα από τη διπλά αλληγορική ματιά του Γιάννη Ρίτσου». Σε σκηνοθεσία Σάββα Μυλωνά παρουσιάζεται, από το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΑΠΚΥ), ο ποιητικός μονόλογος «Περσεφόνη» του Γιάννη Ρίτσου στο Σπίτι της Κύπρου στην Αθήνα (Ξενοφώντος 2Α, 10557 Σύνταγμα) την Παρασκευή 4 Οκτωβρίου 2024 στις 20:00.

Ο Γιάννης Ρίτσος, έχοντας ως αφετηρία τον αρχαιοελληνικό μύθο, όπως συμβαίνει στα περισσότερα ποιήματα της συλλογής του «Τέταρτη Διάσταση», γράφει ένα ποίημα για το υπαρξιακό δράμα της ζωής, το αιώνια επαναλαμβανόμενο μέσα στον χώρο και τον χρόνο. Το έργο «Περσεφόνη» πραγματεύεται την εσωτερική πάλη ανάμεσα στο φως και το σκοτάδι, τη θετικότητα και την απαισιοδοξία. Είναι ένας ύμνος στον έρωτα τόσο με την πνευματική, όσο και με τη σαρκική του υπόσταση. Σύμφωνα με τον σκηνοθέτη Σάββα Μυλωνά, «Το διαχρονικό αυτό έργο σήμερα μιλάει για την ανάγκη για εσωτερικό διάλογο, για αποστασιοποίηση από το δύσκολο πολιτικό και ομολογουμένως ρηχό κοινωνικό περιβάλλον, για την αναζήτηση του βαθύτερου εαυτού και θέτει το αιώνιο ερώτημα αν αξίζει να πιστεύει κανείς και να αγωνίζεται».

Συντελεστές

Σκηνοθέτης: Σάββας Μυλωνάς

Βοηθός σκηνοθέτη - Τεχνικός: Χρίστος Τσιαήλης (απόφοιτος Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου)

Ηθοποιός: Σαλώμη Ιεροπούλου